Providing you the best range of 2mm silicone rubber tiffin gasket, 0.5mm silicone led lens rubber gasket, 1.5mm silicone rubber aluminium sections door gaskets, 1mm silicone rubber flood light gasket, 1.7mm fkm rubber gasket and 5mm fire retardant smoke damper silicone rubber gasket with effective & timely delivery.
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3.5 mm |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Finishing Type | Glossy |
| Hardness | 70Pa |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Finishing Type | Matt |
| Packaging Type | Packet |
| Product Type | Silicone LED Lens Rubber Gasket |
Minimum order quantity: 70 Piece
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 15 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Gasket Material | Silicone |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Door |
| Hardness | 50Pa |
| Packaging Type | Packets |
| Product Type | Door Gaskets |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Packets |
| Product Type | Light Gasket |
| Usages | For Flood Light |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Sealing |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Ring Gasket |
| Color | Black |
| Thickness | 1.7 mm |
| Material | Fluorine Kautschuk Rubber |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Packets |
| Product Type | Gasket |
| Material | Silicone Rubber |
| Usages | For Fire Retardant Smoke Damper |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 660 / unit Get Latest Price
| Hardness (Shore A) | 70 |
| Form | Profile |
| Thickness (in mm) | 2 mm |
| Grade | Conductive Grade |
| Usage/Application | Steam |
| Shape | Rectangular |
| Material Type | Silicone Rubber |
Minimum order quantity: 20 unit
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 15 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Color | Red |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Packets |
| Product Type | Profile Gasket |
| Material | Rubber |
Minimum order quantity: 30 Kg
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 55 mm |
| Thickness | 4.5 mm |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Product Type | Silicone Rubber Gasket |
| Gasket Type | FBT Gasket |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 15 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Door Packing Profile |
| Color | Red |
| Hardness | 70Pa |
| Product Material | Silicone (Rubber) |
Minimum order quantity: 50 Piece
We have wide varieties of colors, shapes, sizes and variations based on which price will vary according to the market trend
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 3 mm |
| Color | Red |
| Gasket Section | E Type |
| Usage/Application | Sealing |
| Product Type | Door Gaskets |
| Material | Silicone (Rubber ) |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Corrugated Gasket |
| Color | Grey |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Color Coated |
| Usage Of Gasket | Flame Retardant |
| Material | Silicone Rubber |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Gasket Length | 10 Meter |
| Gasket Material | Silicone |
| Thickness (in mm) | 9 mm |
| Gasket Section | D Type |
| Usage/Application | Steam |
| Type | Door Gasket |
| Product Material | Silicone Rubber |
Minimum order quantity: 15 Kg
Get Latest Price
| Shape | TUBES AND GASKETS |
| Grade | AVAILABLE IN DIFFERENT GRADES AS PER REQUIREMENT |
| Shore hardness | AS PER REQUIREMENT |
| Color | AS PER REQUIREMENT |
| Temp range | AS PER REQUIREMENT |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicon |
| Thickness | 3 mm |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Packaging Type | Polybag |
| Type | Extruded Gaskets |
| Brand | Harsh Elastomer |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | Silicone |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Packaging Type | Packets |
| Color | White |
| Type | Inflatable Gaskets |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pallavi More (Owner)
Harsh Elastomer
Ground Floor, Gala No-13,Vijay, Kailash Ind Estate Sonawala, Cross Road -2 NR, Yadav Transport, Goregaon East
Mumbai - 400063, Maharashtra, India