Our product range includes a wide range of 20mm silicone clamp rubber tube, 11mm silicone extruded tube, 30mm conductive silicone tube, 70mm high temperature silicone tubes, 10mm silicon rubber transparent tubes and 10mm laboratory silicone rubber tubes.
₹ 725 / Kg Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Color | Red |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Silicon |
| Shape | Rectangular |
| Type | Silicone Clamp Rubber Tube |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 63 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | Circular |
| Pack Type | Packets |
| Diameter | 11mm |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Size | 30 mm |
| Color | Black |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Harsh Elastomer |
| Material | Silicone |
₹ 700 / Meter Get Latest Price
| Size | 70 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Harsh Elastomer |
| Material | Silicone |
| Shape | Round |
₹ 18 / Meter Get Latest Price
| Size | 10 mm |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Silicon Rubber |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 70 Meter
₹ 18 / Meter Get Latest Price
| Size | 10 mm |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Silicone Rubber |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 70 Meter
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Red |
| Hardness | 10 Shore A |
| Outer Diameter(mm) | 18mm |
| Pack Type | Packets |
| Shape | Round |
| Type | Sleeves Tubes |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Size | 30 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Harsh Elastomer |
| Material | Silicone |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Automobile |
| Material | Silicone (Rubber) |
| Hardness | 80 Pa |
| Shape | Round |
| Type | Tube |
Minimum order quantity: 40 Kg
₹ 710 / Kg Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Usage/Application | For Medical Purpose |
| Material | Silicone (Rubber) |
| Hardness | 65 Shore A |
| Shape | Round |
| Feature | Transparent |
Minimum order quantity: 45 Kg
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Harsh Elastomer |
| Material | Silicone |
| Diameter | 15mm |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Color | Blue |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Silicone Rubber |
| Hardness | 50 Pa |
| Outer Diameter | 17mm |
| Shape | Round |
| Type | Tube |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Silicone Rubber |
| Outer Diameter | 18mm |
| Shape | Round |
| Type | Tube |
Minimum order quantity: 500 Kg
Pallavi More (Owner)
Harsh Elastomer
Ground Floor, Gala No-13,Vijay, Kailash Ind Estate Sonawala, Cross Road -2 NR, Yadav Transport, Goregaon East
Mumbai - 400063, Maharashtra, India