Offering you a complete choice of products which include 4mm silicone gasket profile, 3.5mm silicon rubber profile, 5mm extruded rubber profiles, 2.5mm black extruded rubber profile, 2.9mm white silicone rubber profile and 3mm silicone rubber extruded profile.
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Hardness | 40 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Black |
| Packaging Type | Packet |
| Thickness | 4mm |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Length | 9mm |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Silicon Rubber |
| Hollow Sections | Square |
| Thickness | 3.5mm |
| Usage/Application | Door |
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Window |
| Packaging Type | Polybag |
| Thickness | 5mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Temperature Range | Wide |
| Product Material | Extruded Rubber |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Automobile |
| Thickness | 2.5mm |
| Applicable in Vehicle type | Bus |
| Color | Black |
| Temperature Range | Medium |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Hardness | 40 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | For Clothing Loons |
| Thickness Range | 2.9mm |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Silicone Rubber |
| Thickness | 3mm |
| Usage/Application | Door |
| Product Material | Silicone (Rubber) |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Silicone Rubber |
| Hollow Sections | Rectangular |
| Thickness | 2.5 mm |
| Usage/Application | Door |
| Brand | Harsh Elastomer |
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 40 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Medical Purpose |
| Brand | Harsh Elastomer |
| Shape | Round |
| Thickness Range | 7mm |
Minimum order quantity: 30 Kg
Pallavi More (Owner)
Harsh Elastomer
Ground Floor, Gala No-13,Vijay, Kailash Ind Estate Sonawala, Cross Road -2 NR, Yadav Transport, Goregaon East
Mumbai - 400063, Maharashtra, India