Pioneers in the industry, we offer 1 ft extruded rubber strips, 4mm rubber strips and 5mm silicone rubber strip from India.
₹ 650 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Color | White |
| Length in Feet | 1 ft |
| Usage | Door seal |
| Shape | Square |
| Pack Size | Packets |
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Color | Black |
| Length in Feet | 10 ft |
| Usage | Door seal |
| Hardness (Shore A) +-5 | 40 |
| Type | Strips |
₹ 550 / Meter Get Latest Price
| Strip Thickness | 5 mm |
| Color | Orange |
| Length in Feet | 3ft |
| Material Type | Silicone |
| Usage | Glazing Seal |
| Hardness (Shore A) +-5 | 65 |
Minimum order quantity: 50 Meter
Pallavi More (Owner)
Harsh Elastomer
Ground Floor, Gala No-13,Vijay, Kailash Ind Estate Sonawala, Cross Road -2 NR, Yadav Transport, Goregaon East
Mumbai - 400063, Maharashtra, India